Zakończeniu projektu „Agroturystyka szansą rozwoju usług turystycznych na terenach wiejskich gmin położonych przy Szlaku Piastowskim”

Pełna treść ogłoszenia - Wersja PDF

Wykonawcą usługi szkoleniowej w projekcie była firma szkoleniowo – doradcza z Poznania Competir Polska Sp. z o. o. 

 

Małgorzata i Krzysztof Nowiccy
Pawłowo 14
62 – 250 Czerniejewo
Tel. dom. (061) 427 32 62
Tel. kom. 606 952 844

Gospodarstwo położone jest w powiecie gnieźnieńskim, blisko Szlaku Piastowskiego, Gniezna i jego zabytków. Otoczone jest lasem, ogrodem ozdobnym, w obejściu znajduje się staw rybny, kącik wypoczynkowy oraz miejsce do grillowania i na ognisko. Gospodarstwo to małe 200, oprócz różnego gatunku kur i kaczek są: konie, strusie, pawie, bażanty, przepiórki, króliki itp. Chętnie przyjmujemy wycieczki szkolne i grupy zorganizowane, aby pokazać „Małe ZOO”, zawsze można zjeść tutaj pieczone kiełbaski oraz usmażyć złowione własnoręcznie ryby. Największym rarytasem jest jajecznica ze strusich jaj. W 2002 roku gospodarstwo zostało laureatem plebiscytu „Turystyczne Perły Wielkopolski". 

Barbara Adamczewska 
Pawłowo 16 
62-250 Czerniejewo 
Tel. 61 427 32 90 
Tel. kom. 607 175 374 

Oferta: 

  • - profesjonalny tor do jazdy quadami, 
  • - łowisko, 
  • - duży zarybiony staw, 
  • - pole namiotowe, 
  • - miejsce na ognisko i grill. 

Gospodarstwo nie posiada pokoi do wynajęcia. 

Turystyka

Ziemia czerniejewska leży na tzw. Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, tarasowatej wyniosłości, sięgającej 100-125 m.n.p.m. Czerniejewo otoczone jest od zachodu i południa dużym kompleksem leśnym. Na jego terenie mamy kilka cennych rezerwatów: ,,Modrzew polski w Noskowie” (pow. ok. 1 ha), ,,Wiązy w Nowym Lesie” (ok. 1,5 ha). W sąsiedztwie ,,Wiązów” leży rezerwat ,,Bielawy”, który chroni las dębowo-grabowy. Również nie brak tu ciekawych a rzadkich roślin(spotykamy tu na przykład tojeść bulwiastą i czyściec leśny).

Oprócz rezerwatów możemy spotkać okazałe drzewa pomnikowe: dęby szypułkowe, olsze czarne czy jesiony wyniosłe, można obejrzeć w parkach przy dworskich w Głożynie, Goraninku i Rakowie. Spośród przedstawicieli fauny spotyka się sarny, dziki, borsuki, lisy, kuny, niekiedy jelenie a na polach hodowlane bażanty. 

Środowisko wodne to głównie płynąca na południe rzeczka Wrześnica wraz z wpadającymi do niej strumieniami. Tworzy ona stawy i płytkie rozlewiska między innymi w parku przy pałacu. Ponad połowę powierzchni lasów stanowią tereny masowego wypoczynku udostępnione przebiegającymi przez najciekawsze fragmenty szlakami turystycznymi oraz ścieżkami rowerowymi.

Wspaniałe miejsce wypoczynku stanowi 13 hektarowy park. W bogatym drzewostanie zachowało się sporo modrzewi, dębów, lip itp. Na szczególną uwagę zasługują piękne aleje lipowe, grabowe oraz dorodny okaz cisa. Na pewno warto skorzystać z oferty Czerniejewskiego Przedsiębiorstwa Rolno-Usługowego, które poprzez Ośrodek Usług Turystyczno-Łowieckich, dysponujący Zespołem Pałacowym w Czerniejewie (pałac, wozownia, stajnia, bażanteria) świadczy między innymi usługi w zakresie turystyki konnej, nauki jazdy konnej oraz zorganizowanych polowań.

Restauracje

Restauracja Wielkopolska
Zenon i Janusz Budziszewscy
Ul. Pałacowa 16, 62-250 Czerniejewo,
Tel. (061) 427-30-22,
Godz. otwarcia od 9.00 – 23.00 codziennie

 

Karczma Wiejska
Janusz i Marcin Nowakowscy
Kosowo 28, 62-241 Żydowo,
Tel. (061) 429-42-68,
Godz. otwarcia od pn – sob 8.00 – 23.00
niedziela 9.00 – 23.00